top of page
Search

Lieliska iespēja baudīt skaistu koncertu!

21. novembrī, 18:00 pie mums, Ogres Mūzikas un mākslas skolā ar koncertu viesosies Trio Vīzija: Kristiāna Vasiļjeva – vijole, Dārta Trasune – čells, Sintija Šteinkopfa – klavieres.

Ieeja bez maksas!

Koncerta iecere

Projekta mērķis – sniegt iespēju klausītājiem dažādās Latvijas pilsētās 2023. gada vēlā rudenī apmeklēt koncertus, iepazīstoties ar klavieru trio žanra daudzpusīgo repertuāru, kā arī pirmatskaņot Latvijā vēl nedzirdētus pasaules kamermūzikas opusus, protams, neaizmirstot par šī žanra pamatvērtībām.

Trio Vīzija koncertu mērķis ir iepazīstināt klausītājus ar dažādu tautu komponistu daiļradi, sniedzot iespēju dzirdēt mūziku, ko mūsu platuma grādos vēl neesam atklājuši, tādēļ ansambļa koncertos līdztekus pazīstamiem Rietumeiropas komponistu skaņdarbiem paredzēts atskaņot arī Amerikas Savienoto Valstu un Francijas autoru darbu pirmatskaņojumus Latvijā.

Klavieru trio “Vīzija” koncertprogrammas vadmotīvs ir Trīs B – nozīmīgas personības mūzikas pasaulē. Johanness Brāmss kā spilgts vācu romantiskās mūzikas pārstāvis, francūziete Lilī Bulanžē kā pirmā komponiste – sieviete, kas ieguvusi prestižo Romas balvu kompozīcijā, Deivids Beikers – amerikāņu džeza mūzikas izcils mākslinieks, pedagogs un komponists.

Johannesa Brāmsa (Johannes Brahms) klavieru trio op. 8, nr. 1 ir ļoti spilgts romantiskās mūzikas darbs sevišķi tādēļ, ka komponists tā radīšanai veltījis teju visu dzīvi: tas ir iesākts agrā jaunībā un pabeigts brieduma gados. Šim klavieru trio oriģināli ir divas versijas, visbiežāk tiek atskaņota otrā versija, kura tika uzlabota trīsdesmit piecus gadus vēlāk. Brāmss teicis: “Es tai(versijai) neuzliku jaunu parūku, tikai pielaboju tās frizūru”. Tieši tādēļ mūzikas valodas raksturā iespējams sadzirdēt jauneklīgo garu, emocionālos uzplūdus, izlolotās cerības, naivu rotaļīgumu, kas vijās ar brieduma visaptverošu monumentalitāti.

Pētot pasaules kamermūzikas apcirkņus, sievietes-komponistes nav pārāk bieži sastopamas. Neskatoties uz īso mūžu un salīdzinoši maz opusu, Lilī Bulanžē (Lili Boulanger) tomēr ir atstājusi nozīmīgu muzikālo mantojumu. D`un soir triste (skumjā vakarā) un D`un matin de printemps (pavasara rītā) ir spilgts komponistes iekšējās pasaules atainojums franču netveramajā mūzikas smaržā. Šos darbus caurstrāvo nepielūdzamas nāves priekšnojautas, jo komponiste kopš bērnības zināja, ka nenodzīvos garu mūžu. Līdzvērtīgi klātesoša ir arī ilūzija par nebēdnīgi vieglprātīgo un laimīgo dzīvi.

Savukārt, Deivida Beikera (David Nathaniel Baker Jr.), kas ir mūsdienu amerikāņu džeza komponists, dzīve ir bijusi bagātīgi piepildīta, radoša un atzinības pilna. Savā karjerā Beikers ir pievērsies dažādu žanru mūzikas kompozīcijai - pat filmu mūzikai un baletam. Koncertos atskaņosim piecu daļu ciklu “Roots II” , ko pirmatskaņojis slavenais Bozāra klavieru trio (Beaux arts trio) 1992. gadā. Klasisko mūziķu izaicinājums ir ļauties rituālu un improvizācijas valdzinājumam, kā arī caur tehniski sarežģītu partitūru sasniegt džeza mūzikas idejiskos un eksperimentālos plašumus.

Koncerts tiks atskaņots divās daļās.

Koncertā atskaņotā programma:

1. daļa

Johanness Brāmss /Johannes Brahms/ (1833-1897) klavieru trio Simažorā, op. 8, nr.1

1. Allegro con brio

2. Scherzo: Allegro molto

3. Adagio

4. Finale: Allegro

2. daļa

Lilī Bulanžē /Lili Boulanger/ (1893-1918) klavieru trio

D`un soir triste

D`un matin de printemps

Latvijas pirmatskaņojums

Deivids Beikers / David Baker/ (1931-2016), Roots II

1. Incantation

2. Dance in Congo square

3. Sorrow song

4. Boogie Woogie

5. Jubilee

Latvijas pirmatskaņojums

Par māksliniekiem

Šobrīd savu māksliniecisko koncertdarbību ir aktualizējis klaviertrio Trio Vīzija: Kristiāna Vasiļjeva – vijole, Dārta Trasune – čells, Sintija Šteinkopfa – klavieres. Trīs meitenes, kas šogad svin savu astoņu gadu radošo sadarbību. Trio Vīzija vairākas reizes gadā organizē koncertus ar dažādām programmām, iepriecinot klausītājus.

Klavieru trio „Vīzija” savu darbību uzsāka 2014. gada nogalē, kad katra no dalībniecēm tiecās pretim saviem pirmajiem maģistra grādiem savu instrumentu solo spēlē. Jau tad katrai bija pastiprināta interese tieši kamermūzikas žanrā un nejaušas sakritības rezultātā tika izveidota šī savienība, kas debitēja 2015. gada 10. martā konkursā „JVLMA Labākais studentu kameransamblis”, iegūstot godpilno otro vietu. Iestudētā un konkursā atskaņotā Morisa Ravela trio iespaidā, radās ansambļa nosaukums Vīzija. Iepazīstot arvien jaunu kamermūzikas repertuāru, pastiprinājās vēlme un pārliecība par sadarbības turpināšanu arī pēc iegūtā maģistra grāda solo instrumenta spēlē.

Impulsīvu ideju un degsmes vadīta, Vīzija ar pirmo koncertu sevi pieteica 2017. gada pavasarī, kurā apliecināja sevi kā spilgtu, profesionālu un emocionālu kamermūzikas vienību. Meklējot jaunus muzikālos plašumus, trio nolēma papildināt zināšanas, iestājoties JVLMA maģistra studiju programmā kameransambļa katedrā pie profesoriem Alda Liepiņa un Gunāra Larsena. Vīzija 2019. gada pavasarī ieguva otro maģistra grādu kamermūzikā, tādā veidā piesakot sevi par nopietnu, zinošu un profesionālu ansambli, vēlāk, papildinot savas zināšanas, izmanto iespēju pilnveidoties pēcdiploma Erasmus praksē Lisabonā pie starptautiski atzīta profesora Paulo Pacheco.

Kopš 2017. gada trio intensīvi uzstājas dažādos kamermūzikas koncertos gan Latvijā, gan ārpus tās - RLB Zelta zālē, JVLMA, Arhitektu namā, Rēzeknē, Jūrmalā, Jelgavā, Valmierā, Gdaņskā u.c. Gūta pieredze arī vietēja mēroga un starptautiskos konkursos: 2018. gada 8. martā Vīzija otro reizi piedalījās konkursā „JVLMA labākais studentu kameransamblis”, iegūstot trešo vietu un JVLMA studējošo pašpārvaldes balvu – interviju žurnālam „Mūzikas Saule”. Šī paša gada aprīlī trio piedalījās 8. Starptautiskajā Johannesa Brāmsa kamermūzikas konkursā Gdaņskā, Polijā, iegūstot finālista diplomu. 2019. gada septembrī trio piedalījās 18. starptautiskajā kamermūzikas konkursā "Premio Trio di Trieste", Itālijā. 2019. gada nogalē, pateicoties Latvijas koncertu producentei, Karīnai Bērziņai, Vīzija sniedza virkni skaistu koncertu bērniem Spīķeru koncertzālē.

Viens no klaviertrio Vīzija aicinājumiem ir popularizēt arī latviešu orģinālmūziku, tādēļ liels pagodinājums un lepnums Latvijas simtgadē bija pieņemt uzaicinājumu piedalīties 21. Madonas Latviešu mūzikas svētkos 2018. gada vasarā, atskaņojot īpaši izmeklētu latviešu kamermūzikas programmu.

Īpašs notikums bija Andra Vecumnieka skaņdarba „Elēģiskā mūzika Pētera Plakida piemiņai” (Musica Elegiaque) atskaņojums, kas ir veltījums 2017. gadā viņsaulē aizgājušajam komponistam Pēterim Plakidim un piedzīvoja pirmatskaņojumu Trio Vīzija izpildījumā 2019. koncertu sērijā.

Trio Vīzija repertuārs ir plašs un spēj izvest klausītājus brīnišķīgā ceļojumā cauri laikmetiem sākot no klasiskām kamermūzikas pērlēm nonākot līdz pat mūsdienu autoru skaņdarbu pirmatskaņojumiem. Mūsu ansamblis balstās uz klasiskām kamermūzikas vērtībām un ir atvērts arī jaunām idejām un izaicinājumiem, ietverot Latvijā vēl neatskaņotus kamermūzikas opusus.


Comments


bottom of page